instagram telegram
ellipse
تقویم رویدادها

افزایش مبلغ طرح تکریم و کمک مستمری اصحاب فرهنگ و هنر

افزایش مبلغ طرح تکریم و کمک مستمری اصحاب فرهنگ و هنر

سیدحسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، با اشاره به افزایش مبلغ طرح تکریم و کمک مستمری گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بمنظور تکریم هنرمندانی که از سوی شورای ارزشیابی معرفی شده اند در اواخر دهه 70 مبلغ 75 تا 120 هزارتومان به هنرمندان پیشکسوت پرداخت می کرد که بعد از تأسیس صندوق اعتباری هنر این مهم به صندوق واگذار شد. تا سال 97 این مبلغ تغییر چندانی پیدا نکرد و با توجه به تورم طی این سال ها، اثر مادی خود را از دست داد و با اهداف طرح اولیه فاصله پیدا کرد.

سیدزاده افزود: یکی دیگر از اقدامات صندوق، پرداخت مقرری ماهیانه به هنرمندانی است که بدلیل از کارافتادگی، بیماری و یا کهولت سن قادر به تأمین معاش نیستند و از محل دیگری نیز حقوق دریافت نمی کنند. این افراد با تأیید شورای ارزشیابی به صندوق معرفی و مقرری ماهیانه دریافت می کنند. در طرح کمک مستمری مبلغ 150 هزارتومان به مشمولان این طرح پرداخت می شد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ابراز داشت: در سال 97 با موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ دریافتی ماهانه مشمولان طرح تکریم از 200 به 800 هزار تومان و کمک مستمری ماهانه از 150 به 250 هزارتومان افزایش پیدا کرد. پس از اجرایی شدن افزایش مبلغ پرداختی اقدامات لازم برای برای اخذ تأییدیه از شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران انجام و فرایند تکمیل عضویت افراد واجد شرایط با ارائه مستندات انجام شد. 

رئیس هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر با اشاره به افزایش مجدد مبلغ طرح تکریم و کمک مستمری گفت: با وجود منابع محدود و مشکلات بودجه ای، تصمیم گرفتیم در سالجاری نیز پرداختی ماهیانه دو طرح تکریم و مستمری را افزایش دهیم. براین اساس مبلغ طرح تکریم از 800 به یک میلیون و 200 هزارتومان و کمک مستمری از 250 به 400 هزار تومان افزایش یافت.

سیدزاده در پایان تصریح کرد: هنرمندان ممتاز، سرمایه های اجتماعی جامعه ما محسوب می شوند. حفظ کرامت آنها بسیار مهم است. هرچند این مبلغ ناچیز است اما با توجه به شرایط موجود افزایش آن کار بزرگی است که انجام شده است و تنها به پاس قدرشناسی از کسانی که است که عمری را در راه بالندگی جامعه صرف کردند.

منبع

به اشتراک بگذارید:
آخرین اخبار

بیشتر بخوانید

حامیان انجمن