instagram telegram
ellipse
تقویم رویدادها

به یاد صابر راستی‌کردار

به یاد صابر راستی‌کردار

 

به یاد صابر راستی‌کردار، طراح تایپ فروتن و متخصص

صابر راستی‌کردار پس از یک سال مقاومت برابر سرطان، از دنیا رفت.

 

صابر راستی‌کردار طراح و توسعه‌دهنده فونت‌های وزیرمتن، ساحل، صمیم، تنها، شبنم، گندم، پرستو، ناهید و وزیر کد بود که تمام آن‌ها را به صورت متن‌باز طراحی و رایگان منتشر کرد و به‌طور مستمر آن‌ها را به‌روزرسانی می‌کرد. برخی فونت‌های طراحی شده توسط او به صورت گسترده‌ای در فضای وب و اپلیکیشن‌های کاربردی استفاده می‌شود؛ از جمله فونت «وزیرمتن» که تنها از طریق پلتفرم گوگل‌فونتز در نه‌هزاروهفتصد وبسایت فارسی، عربی، اردو، پشتو و... به کار رفته و در نرم‌افزارهای بسیاری از جمله پیام‌رسان تلگرام نیز از آن استفاده شده است. همه این‌ها در حالی بود که این طراح جوان که متولد بندرعباس بود، بدون چشم‌داشت و در کمال فروتنی به‌دور از هیاهو در شهر فساء به این کار مشغول بود و کمتر کسی از فعالان جامعه نرم‌افزار آزاد و متن‌باز و طراحان گرافیک چهره او را پیش از فوتش دیده بودند.

صابر راستی‌کردار اولین‌بار پانزده اردیبهشت امسال در وبلاگش درباره مبارزه‌اش با سرطان پیش‌رفته پرده برداشت و از رنج‌های ناشی از دردهای بیماری سخن گفت. یادداشت او همدلی گسترده‌ای بین فعالان حوزه‌های نرم‌افزار و طراحی برانگیخت، اما خبر درگذشت او در سن سی‌وشش سالگی و پس از حدود شش ماه همراهان او را در بهت فرو برد.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران قدردان تلاش‌های بی‌دریغ این طراح برای بهبود خوانش زبان فارسی است و از طراحان صاحب‌قلم دعوت می‌کند تا بیشتر درباره فعالیت‌های ارزشمند او بنویسند و تلاش خود را برای انتشار مقالاتی در این رابطه خواهد کرد.

ضایعه‌ی درگذشت این طراح اثرگذار را به جامعه‌ی طراحان، خانواده و دوستان او تسلیت می‌گوییم.

به اشتراک بگذارید:
آخرین اخبار

بیشتر بخوانید

حامیان انجمن