instagram telegram
ellipse
تقویم رویدادها

بيانیه‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ارتباط با تغیير علامت استاندارد ایران

بيانیه‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ارتباط با تغیير علامت استاندارد ایران

طراحی نشان موسسه‌ی استاندارد ایران در سال ۱۳۶۴ توسط استاد «مرتضی ممیز» پيشگام گرافیک مدرن ایران،
بنیان‌گذار انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران
و از پایه‌گذاران آموزش گرافیک نوین در سیستم دانشگاهی کشور، طراحی گردید و جایگزين نشانه‌ی قبل از انقلاب این موسسه شد.

این اثر با توجه به طراحی پيشرو و هوشمندانه‌ای که داشت در کنار شعار «علامت استاندارد، نشانه‌ی مرغوبيت کالا است» به سرعت به نشانه‌ای قابل اعتماد در جامعه بدل گردید. علامت استاندارد در نگاه اول یک مونوگرام زيبا از حرف S را به نمایش می‌گذارد که با نگاهی خلاقانه در ساختار یک مربع طراحی شده است، ویژگی منحصر به فرد این نشانه حروف مخفف شده‌ی عنوان موسسه‌ی استاندارد است که با ظرافت تمام به دو زبان در فضای میانی این مونوگرام جای گرفته‌است.

در حالت اصلی کلمه‌ی "ایران (بدون نقطه)" دیده می‌شود و با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای آن، عبارت "ISIRI" خوانده می‌شود.
علاوه بر طراحی زيبا و منسجم، این نشانه به عنوان یکی از بهترين لوگوهای ملّی همیشه مورد توجه مردم و طراحان گرافیک داخل و خارج از کشور بوده و در حیطه‌ی آموزش گرافیک نیز همواره مورد تحلیل و بررسی دانشجویان و مدرسان است.
حال آنکه با توجه به تغیير سیستم اداری موسسه‌ی استاندارد و تبدیل شدن آن به سازمان، طراحی حروف میانی این نشانه نیز از ISIRI - Institute Standard Industrial Research of IRAN به
INSO - Iranian National Standard Organization
تغیير حالت پيداکرده و به دنبال این اتفاق، دخل و تصرفی خارج از اصول و قواعد طراحی گرافیک در اشکال انجام شده‌است که توجه و تاثر بسیاری از طراحان گرافیک را به خود جلب کرده است.

نگاه و عمل تصمیم گیرندگان و مسئولین این امر به هر هدفی که بوده‌است با دستکاری و حذف و اضافه‌ی غیرحرفه‌ای جزئیات نه تنها به مقصود دست پيدا نکرده و قطعا بعدها با مشکلات جدی ساختاری روبه‌رو خواهدشد، بلکه نتیجه‌ی آن به هیچ عنوان قابل دفاع نبوده و به وضوح آسیبی جدی را به این نشانه‌ی ارزشمند ملی وارد کرده است.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بدینوسیله این رفتار غیر حرفه‌ای را با یک اثر ملّی قویاً مردود اعلام می‌کند و با توجه به متن این بيانیه در تاريخ ۲۰ شهريور ماه سال ۱۴۰۱ انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به طور رسمی از سازمان ملّی استاندارد ایران تقاضا دارد تا در تغیير نشانه‌ی «استاندارد ایران» به شکل فعلی تجدید نظر کند.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران
هیئت‌مدیره‌ی نهم
۲۰ شهريور ۱۴۰۱
  

به اشتراک بگذارید:
آخرین اخبار

بیشتر بخوانید

حامیان انجمن