instagram telegram
ellipse
تقویم رویدادها

تاریخچه

آن چه می‌توان طراحی گرافیک نامید، بیش از یکصد سال پیش به صورت روزنامه و مطبوعات، تصویرگری در نشریات ادواری، اعلامیه و پوسترهای سیاسی و مردمی در ایران ظاهرشد، اما طراحی گرافیک نزدیک به هفتاد سال پیش بود که معنی امروزی خود را به شکل آگهی تجاری، مطبوعاتی، تمبر، اسناد رسمی بانکی و اداری، انواع پوستر به ویژه پوسترهای تئاتر و سینما پیدا کرد.
طراحی گرافیک نوین ایران با قدمتی هفتاد ساله جوان تلقی می‌شود. انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران کوشش می‌کند تا در حد توان خود، به بهترین روش، اهمیت حرفه‌ی‌ طراحی گرافیک ایران را به جامعه‌ی خود و جهان بشناساند.

پیشین

در سال ١٣۵۵ جمعی از طراحان صاحب نام گرافیک ایران کوشش کردند تا برای حمایت و نوعی نظارت بر حرفه‌ی خود و نیز ارتقاء و تعالی طراحی گرافیک در کشور، سندیکای گرافیست‌های ایران را تاسیس کنند.
این تلاش طراحان، هم زمان با دوره‌ی نخست شکوفایی و اوج‌گیری طراحی گرافیک ایران در دهه ی ۵۰ شمسی بود. انتشار برخی از آثار طراحان گرافیک ایران در نشریات تخصصی جهان، گرافیک ایران را به جهانیان معرفی کرد، اما رسمیت یافتن سندیکا به سرانجام نرسید. پس از انقلاب سال ۵۷ و هم‌چنین جنگ تحمیلی، طراحی گرافیک ایران به مسیری دیگر وارد شد. تا این که در سال ١٣۶۴ اولین گام صنفی، با انتشار محدود نخستین تعرفه بهای کارهای گوناگون گرافیک، به کوشش جمعی از طراحان گرافیک برداشته شد.
این جمع با تشویق و دعوت طراحان فعال و حرفه‌ای آن زمان توانستند اولین نمایشگاه دوسالانه‌ی طراحان گرافیک ایران را با جلب حمایت وهمکاری برخی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی در موزه‌ی هنر‌های معاصر تهران در سال ١٣۶۶ برگزار کنند.
این نمایشگاه، بزرگترین گردهم‌آیی طراحان گرافیک ایران بعد از نمایشگاه پنجاه سال گرافیک ایران در سال ١٣۵۵ بود. پس از برگزاری موفقیت آمیز این نمایشگاه، جستجوها، رایزنی‌ها و تلاش برای راه‌اندازی و تاسیس شرکت تعاونی تهیه و تامین ملزومات حرفه‌ای طراحان گرافیک ایران، اولین سازمان طراحان گرافیک ایران، تحقق یافت.
از آن جا که این تعاونی نمی‌توانست دربرگیرنده‌ی همه‌ی اهداف و آمال طراحان گرافیک باشد، یک سال و نیم پس از تشکیل، هیات موسس تعاونی توانستند با جلب نظر جمعیت قابل توجهی از طراحان گرافیک و یافتن راهکار رسمی و قانونی، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران را در مهر ماه ١٣٧۶ توسط هیات موسس(مرتضی ممیز، قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، ایرج میرزاعلیخانی) به ثبت رسانده و تاسیس نمایند.
انجمن از زمان تاسیس تاکنون دوران پر تلاش، موفق و پر فراز و نشیبی را پشت سر گذارده است. در طی این زمان علاوه بر فعالیت‌های گسترده‌ی فرهنگی، صنفی و آموزشی در سطوح ملی و بین‌المللی، تلاش برای دست‌یابی به یک تشکل قانونی سازمان یافته‌تر یعنی اتحادیه‌ی سراسری طراحان گرافیک ایران را نیز در دستور کار خود قرار داده است. در جریان این تلاش‌ها در سال‌های پیش و پس از انقلاب، حضور و تلاش مستمر و بی‌وقفه‌ی زنده یاد مرتضی ممیز در کلیه‌ی مراحل سازماندهی، برنامه‌ریزی و مدیریت، تعیین کننده بوده است.

به اشتراک بگذارید:
آخرین اخبار

بیشتر بخوانید

حامیان انجمن