instagram telegram
ellipse
تقویم رویدادها
شرحی بر نشانه‌ها – نشانه‌های گرافیک در ارتباط تصویری
آخرین کتاب‌ها

شرحی بر نشانه‌ها – نشانه‌های گرافیک در ارتباط تصویری

به اشتراک بگذارید:

در این ماه کتاب « شرحی بر نشانه‌ها – نشانه‌های گرافیک در ارتباط تصویری » نوشته‌ی مسعود سپهر توسط انتشارات هرمس منتشر شد. در این کتاب بیشتر مباحث نظری، واژه‌ها و مفاهیم بنیادی مربوط به «نشانه»، از دیدگاه طراحی گرافیک،  توسط یک گرافیست حرفه‌ای و با تجربه که به کار اموزش نیز اشتغال دارد، به صورت مشروح پرداخته شده است. از اینرو این کتاب در ادبیات آموزشی ما اهمیت خاص  دارد، زیرا گرافیست‌ها و همکاران ما در بخش حرفه‌ای کمتر تمایلی به پرداختن به مباحث نظری از خود نشان می‌دهند. تفاوت این کتاب با کتاب‌های دیگر در این زمینه اینست که در درجه نخست یک آلبوم برگزیده‌ از نشانه‌های گرافیک و یا راهنمای اجرای گرافیک یا ساخت و ساز نشانه نیز نیست.
بخش اول کتاب به طرز کم نظیری در ادبیات حرفه‌ای ما و به زبانی ساده به  معرفی علم « نشانه شناسی » یا « سمیولوژی »  برای طراحان گرافیک، پرداخته است. مطالعه این بخش به همه‌ی دست‌اندر کاران طراحی و ساخت‌وساز نشانه توصیه می‌شود، به خصوص که نویسنده در این بخش از واژه‌های مصطلح و نزدیک به طراحی گرافیک استفاده کرده است. نویسنده در طی کتاب روشن ساخته است، که چرا داشتن زمینه‌ی فکری کلی از این علم برای معلمین، طراحان و سایر علاقه‌مندان به گرافیک در این روزگار بسیار مفید است.
بخش دوم اختصاص به ارائه دیدگاه‌های مفید برای طراحی نشانه در ارتباط تصویری، و مطرح نمودن عموم واژه‌های کلیدی، مفاهیم، برداشت‌ها و تعریف‌های رایج در این زمینه، پرداخته است. همه مباحث کتاب با مثال‌ها، نمودارهای طراحی‌شده‌ی خاص آن موضوع همراهی شده که برای خواننده دنبال کردن موضوع را آسان و جذاب کرده است.
بخش سوم کتاب به شرح حال و سرگذشت طراحی پانزده نشانه از کارهای حرفه‌ای نویسنده اختصاص یافته که در خلال این سرگذشت‌ها، به شکلی جذاب و آموزنده از نشیب وفراز‌های فکری، اجرایی و بازتاب‌های بعد از انتشار هر نشانه مطلع می‌شویم.
به نظر می‌رسد که این کتاب نیز نظیر کتاب « مبادی سواد بصری » ترجمه ‌آزاد و ویراسته‌ی مسعود سپهر، به عنوان کتاب راهنما و مرجع در آموزش گرافیک در سطوح مختلف میان علاقه‌مندان و هنرجویان طراحی گرافیک سال‌ها پس از انتشار آن باقی‌بماند.

 

اطلاعات شناسه
تالیف: مسعود سپهر
ناشر:
قطع:
نوبت چاپ:
تعداد صفحات: 0 صفحه
تخفیف اعضا: اعضا محترم میتوانند با ارائه کارت عضویت خود از تخفیف 10 درصدی برخوردار شوند.
کتاب‌های پیشنهادی
حامیان انجمن