اخبار

گزارش نشست هیات مدیره با رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر

دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸ هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به دعوت جناب آقای دکتر حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران میهمان کمیته فرهنگی کمیسیون بودند.
در این نشست که با حضور دبیران دو کمیته فرهنگ و هنر و اعضای هیات مدیره انجمن طراحان برگزار شد، یکی از مهم ترین مطالبات انجمن صنفی طراحان گرافیک از شورای شهر، پیگیری رسمیت بخشیدن به مجوزهای دفاتر کار طراحان گرافیک مطرح شد.
در این خصوص محسن سلیمانی درخواست تصویب لایحه‌ای مبنی بر حمایت شورای شهر از مجوزهای صادره توسط ارشاد را کرد تا در آینده مشکل حضور دفاتر گرافیک‌ در محل‌های مسکونی حل شود. وی در ادامه افزود از آنجا که ما هنوز به دلیل نداشتن همین دفاتر موفق نشدیم به اتحادیه تبدیل شویم، نیاز به حمایت‌های جانبی بیشتر داریم.
شهرداری‌ها می‌توانند در رفع آلودگی بصری شهری سهم بزرگی داشته باشند، به همین منظور پیشنهاد گردید اعضای انجمن صنفی همکاری‌ها و مشاوره‌های حرفه‌ای به شهرداری ها بدهند و این لازمه‌ی بخشنامه کردن به شهرداری‌ها و یا مصوب کردن لایحه‌ای است تا شهرداری ها سفارش کارهای‌شان را به اعضای انجمن بدهند تا در تمام کارهای سطح شهر از افراد حرفه‌ای استفاده شود .
امسال قصد داریم سرو نقره‌ای را به صورت بینال برگزار کنیم، نیاز به حمایت‌های شهری بیشتری داریم که بتوانیم با استفاده از یک تم فرهنگی سرو و بینال را برگزار کنیم.
فاطمه کرکه آبادی گفت ما در سطح شهر شاهد آن هستیم که به صورت سلیقه‌ای از بعضی از خانه‌ها یا انجمن‌ها حمایت می‌شود به عنوان مثال در هفته‌ی گرافیک شاهد تبلیغات محیطی مربوط به سایر هنر‌ها بودیم، اما برای انجمن گرافیک فقط توانستیم به همت سازمان فرهنگی هنری در مترو تبلیغات داشتهباشیم و متاسفانه تبلیغات شهری به ما اختصاص پیدا نکرد. امیدواریم این موضوع برطرف شود و جامعه ما که بیش از ۱۷۰۰ نفر عضو دارد حمایت‌های بیشتری را کسب کنند.
در ادامه مهردخت دارابی گفت خوبست که مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته، تیمی متشکل از افراد هنرمند و حرفه‌ای در کنار متخصصان شهرسازی نظارتی بر هر کار هنری که در سطح شهر انجام می‌شود داشته باشند تا از کیفیت کارهای نهایی اطمینان داشته باشیم. از آنجا که شورای شهر نهاد قدرتمندی است، ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با داشتن ۱۷۰۰ عضو حرفه‌ای، در کنار تک تک کارهایی که به نحوی با گرافیک سرو کار دارند با شما همکاری کنیم تا دیگر شاهد اقلام گرافیکی نازل نباشیم.
مازیار زند نیز با تاکید بر اینکه طراحی گرافیکی در حوزه تجسمی لبه ارتباط با اجتماع است از ارائه طرحهای ضعیف و غیر اثر گذار گرافیکی در سطح شهر گلایه کرد.
از سوی دیگر دکتر حق شناس گفتند: گرافیک شهری را نقد کنید، مطالبه گر باشید! ساختار بروکراتیک اداری اجازه نمیدهد که روند مطالبهگری به آسانی شکل بگیرد اما بدانید که نقد کارهای گرافیکی سطح شهر بر عهده شما و حرفه شماست.
وی سپس با تاکید بر نگاه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا بر حمایت همه جانبه از اهالی فرهنگ و هنر گفت: کمیسیون فرهنگی شورا برنامههای بزرگداشت هنرمندان و اهالی هنر را در دستور کار خود دارد و دوست داریم که به منظور بزرگداشت هنرمند فقید استاد ممیز برنامههای مشترکی را با انجمن برای امسال داشته باشیم.