اخبار

هفته‌ گرافیک ۹۴ با حضور «رودی باور» و «کن کاتو» افتتاح شد.

هفته‌ی‌ گرافیک ۹۴ طی مراسمی با حضور دو طراح گرافیک برجسته «رودی باور» از فرانسه و «کن کاتو» از استرالیا و جمع کثیری از اساتید و طراحان گرافیک هم‌زمان با روز جهانی گرافیک، دوشنبه ۷ اردیبهشت‌ماه در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی هفته گرافیک، دکتر اکبر عالمی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت، در ابتدا با اشاره به کم‌توجهی به نقش طراحان گرافیک در جامعه‌ی ایران چه از لحاظ بصری و چه طراحی محیطی و برنامه‌های تلویزیونی، گفت: طراحان گرافیک حتی در نوع لباس پوشیدن افراد یک جامعه نقش دارند. از این رو شهرداری‌ها و مسؤلین برنامه‌های باید از طراحان گرافیک به عنوان طراح و مشاور بهره ببرند که متاسفانه این کار را انجام نمی‌دهند.
عالمی که رییس هیئت انتخاب نمایشگاه آثار طراحان موشن گرافیک ایران نیز بود، ضمن اشاره به کیفیت آثار در این بخش گفت: ما در این بخش 4 دی‌وی‌دی 2 ساعته شامل کارهای موشن رسیده را دیدیم و شخصا حال من پس از دیدن کارها خوب شد. کارها بی‌نقص نبود اما در انتهای 8 ساعت تماشای آثار من پر درآوردم.
در ادامه برنامه علی رشیدی، رئیس هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین، گفت: خوشحالم از اینکه انجمن را در این کار بزرگ همراهی می‌کنید و از همه‌ی اساتید، هنرمندان و هنردوستان تشکر می‌کنم که دعوت انجمن را قبول کردند و اینجا حضور دارند. امروز روز جهانی گرافیک است و برپایی چنین جشن‌هایی در تمام دنیا در بین همه گرافیست‌ها مرسوم است. انجمن هم طبق سنت گذشته همین کار را هر سال انجام می‌دهد و خوشحالم که می‌بینم هر سال بزرگ‌تر و غنی‌تر برگزار می‌شود. علت اینکه ما امسال بحث موشن گرافیک (Motion Graphics)را مورد توجه قرار داده‌ایم این است که دنیای گرافیک خیلی گسترده‌تر از طراحی پوستر و لوگو شده‌است و ما، جوانان و معلم‌هایمان باید بتوانیم در حیطه‌های دیگر هم باسواد شویم و در عین حال سوادآموز باشیم و از این گستره وسیع استفاده کنیم. هدف انجمن این است که بتواند هر سال یک بخش از گرافیک غیر چاپی را مطرح کند و در معرض دید قرار دهد.
وی در ادامه افزود: امسال دو دستاورد بزرگ داشته‌ایم؛ یکی اینکه ما پس از 15 سال توانستیم موزه‌ی گرافیک را با کمک سازمان زیباسازی برپا کنیم، که بسیار ارزشمند است نه فقط به عنوان اینکه یک ساختمان گرفته‌ایم بلکه به این دلیل که به هر صورت این رشته توانسته در فرهنگ ما به حدی پا بگیرد که سازمانی مثل زیباسازی حاضر شده فضایی را برای معرفی و شناخت این حرفه در اختیار ما بگذارد. دومین دستاورد ما که اخیرا انجام شد این بودکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران را به دلیل فعالیت‌های مستمرش به عنوان انجمن برتر و برگزیده انتخاب کرد.
مدیر هیئت مدیره‌ی انجمن طراحان گرافیک، اضافه کرد: فعالیت‌های هیئت مدیره چیزی نیست جز ادامه فعالیت‌های دوستان، همکاران و اساتیدی که در 17 سال گذشته زحمت کشیدند و انجمن را به اینجا رساندند و همچنین شما اعضای انجمن که با پشتیبانی خودتان انجمن را حمایت کرده‌اید.رشیدی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت نقش حامیان مالی در برگزاری هفته‌ی گرافیک اشاره کرد و اظهار داشت: ما فقط از طریق حق عضویت به هیچ وجه نمی‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم و این کارها را دوستان عزیزی که به عنوان اسپانسر در کنار ما هستند، حمایت می‌کنند. امسال حامی اصلی ما «سازمان زیباسازی شهر تهران» است که من باید در اینجا از آقای جمال کامیاب که هم در موزه و هم در برپایی این هفته دست ما را گرفتند، بسیار تشکر کنم. «انتشارات هنر معاصر» جناب آقای لاجوردی حامی دیگری است که کلیه کارهای چاپی این هفته را بر عهده داشته است و همچنین شرکت «سپیا» به مدیریت آقای علیرضا جعفری که حمایت کارهای دیجیتال ما را برعهده داشته است. وی در پایان گفت: امسال هفته‌ی گرافیک در سه محل یعنی خانه هنرمندان ایران، موزه‌ی هنرهای معاصر و موزه گرافیک مختلف برگزار می‌شود که من باید از آقایان سرسنگی و ملانوروزی برای در اختیار قرار دادن این محل‌ها نیز تشکر کنم.
در ادامه‌ی این مراسم، اکبر عالمی ضمن بیان توضیحاتی از تاریخچه ی موشن گرافیک که به سال 1800 میلادی و قبل از پیدایش سینما برمی‌گردد پرداخت و سپس از ساعد مشکی برای معرفی میهمانی که امسال انجمن، گشایش هفته‌ی گرافیک را با نکوداشت ایشان آغاز کرده دعوت کرد.
مشکی در ابتدای سخنانش با تبریک روز گرافیک به حاضرین، گفت: من قرار است که میهمانی ویژه را معرفی کنم که در واقع خود صاحب‌خانه هستند. این مهمان عزیز که قرار بود اینجا باشند و نمایشگاه را افتتاح کنند ، خاطرات خوشی در دوران کودکی حداقل برای نسل من دارند. مهمان ما به واقع راز شکفتن پیله کرم ابریشم را می‌داند. قصه‌ی گل‌های قالی و زال و سیمرغ را سال‌ها پیش برای ما گفته است. او زبان کلاغ‌ها و سهره‌ها را می‌داند و راز بادبادک‌ها را می‌شناسد و از همه مهم‌تر اینکه او جادوگری است قهار اما نه مثل شعبده ‌بازها کلاه و خرگوش دارد و نه مثل جادوگران عصا و جارو. ابزارش قلم‌مو است و مقداری رنگ و کاغذ و جوهری از خیال و تخیل که ما را با آن به سرزمین‌های بسیار دور و خیال‌انگیزش می‌برد. او ادامه داد: مهمان ویژه‌ی ما کارش را در رشته‌ای که درس خوانده بود، ادامه نداد، باعث خوشحالی ماست چون باعث شد که ما این همه آثار خوب از او داشته باشیم. در این دوره‌ی انجماد و سرمای تکنولوژی و آهن و آلودگی، پناه‌بردن به تصویرهای خیال‌انگیز مردی که کلکش زرین است بسیار دل‌نشین است. استاد نورالدین زرین‌کلک امسال یکی دیگر از میهمانان انجمن طراحان گرافیک بود که با وجود مسیر طولانی که پیمودند و اشتیاقی که برای حضور در جمع امشب داشتند، به دلیل مساعد نبودن حالشان نتوانستند در این مراسم حضور پیدا کنند. جای‌شان خالی است و امیدواریم ایشان را در موزه‌ی گرافیک ببینیم و مراتب ارادت و علاقه‌مان را به ایشان و آثارشان ابراز کنیم.
سپس مصطفی اسدالهی برای رونمایی از جلد چهارم کتاب مجموعه مقالات طراحی گرافیک با عنوان «نشان اردبیهشت» به روی صحنه رفت و طی سخنان کوتاهی گفت: من برای معرفی نتیجه زحمات فرزاد ادیبی، مسئول مجموعه مقالاتی که تحت عنوان «نشان اردیبهشت» و دیگر دوستان‌شان در برگزاری این مسابقه اینجا هستم. می‌دانید که بحث موضوعات تئوری در طراحی گرافیک را دنبال می‌کنند که مبحث بسیار مهمی است. اسدالهی که خود یکی از داوران مسابقه نشان اردیبهشت بوده است، از هیئت داوران این مسابقه حسن بلخاری، مسعود سپهر، بهمن نامورمطلق، لادن رضائی و سایر کسانی که به این پروژه کمک کرده اند تشکر کرد و توصیه‌ی ویژه برای خرید کتاب نمود ضمن آن‌ از هیئت مدیره‌ی فعلی انجمن به دلیل همه فعالیت‌هایشان قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم زهرا پاشایی، مدیر پروژه‌ی «کارنمای 94» که شامل آثار اعضای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، برای رونمایی از این کتاب و معرفی پروژه پشت تریبون رفت و با بیان این‌که «کارنما» نه کتاب است و نه مجموعه آثار؛ بلکه پلی است بین سفارش دهنده و طراح، درباره جمع آوری کارنما گزارش داد.وی همچنین از مدیر هنری «کارنما» آقای فرشید پارسی‌کیا، طراح قلم «میلاد» آقای رضا بختیاری‌فرد، آقای سلمان شاهیدفر به خاطر نظارت دقیق بر چاپ و البته «سازمان زیباسازی شهرداری تهران» که همواره حامی انجمن بوده است تشکر ویژه کرد. در ادامه اکبر عالمی از «رودی باور» و «کن کاتو» دو میهمان ویژه‌ی امسال هفته‌ی گرافیک 94 دعوت کرد تا برای لحظاتی بر روی سن حاضر شوند و آن ها برای لحظات کوتاهی برای حاضرین سخن گفتند.
رودی باور ضمن تشکر از دعوت کنندگان اظهار داشت که حرکت را نمی توان دیزاین کرد چراکه حرکت در واقع یک فضا و اتمسفر است و همین عامل خود موشن گرافیک را جذاب تر می‌کند.
کن کاتو نیز با نشان‌دادن کارت ویزیت (بیزنس کارت) خود، و به حرکت درآوردن آن در فضا گفت از نظر من این هم موشن گرافیک است.
سپس مهدی مهدیان، دبیر سومین هفته‌ی گرافیک تهران به عنوان آخرین سخنران به گفتگو پرداخت و ضمن تشکر از هیئت مدیره‌ی انجمن، سازمان زیباسازی شهرداری تهران، موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، اسپانسرها، داوران بخش موشن گرافیک و نیز کمک‌رسانان به هفته‌ی گرافیک، گزارش مختصری درباره‌ی برگزاری این اتفاق ارائه کرد.
در پایان این مراسم، عکس دست جمعی طراحان گرافیک با حضور مهمانان خارجی، اساتید طراحی گرافیک و حاضرین، در فضای باز خانه هنرمندان ایران، گرفته شد. گفتنی است، در سومین هفته‌ی گرافیک چهار نمایشگاه و هشت رونمایی کتاب برگزار خواهد شد که در روز گشایش آن در ۷ اردیبهشت، نمایشگاه آثار طراحان موشن گرافیک و آثار نورالدین زرین ‎ ‏کلک، رونمایی از کتاب کارنما و کتاب نشان اردیبهشت در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار شد.
هشتم اردیبهشت نیز آثار رودی باور و کن کاتو در موزه‌ی هنرهای معاصرافتتاح خواهد شد. روز پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه نیز در موزه‌ی گرافیک ایران نمایشگاه “درآغاز کلمه بود” با نمایش پوستر‌ها و جلد کتاب‏های تایپوگرافی افتتاح خواهد شد.
در آخرین برنامه این هفته، جمعه ۱۱ اردیبهشت نیز شاهد گشایش نمایشگاهی از عکس‏های بیژن صیفوری با عنوان «نیم دیگر» در مجموعه‌ی لاجوردی خواهیم بود.