اخبار

مصاحبه/ جنیفر بلکوک(برنده مسابقه سیاره تنها “lonely planet”)

مصاحبه/ جنیفر بلکوک(برنده مسابقه سیاره تنها “lonely planet”)
مترجم:الهام طاهری

وقتی که طراحی  جنی بلکوک Jeni bulcock تحت تاثیر کتاب “نسل اول” (Generation A) نوشته داگلاس کوپلن قرار می گیرد.
طراح معروف، جنی بلکوک، این روزها مشغول دنبال کردن طراحی مینیمالیستی خود است. او برای مسابقه سیاره تنها برنامه ریزی کرده بود. این گفتگو شما را با ایده های وی در این مورد آشنا می سازد.

– در مورد اینفوگرافی برای ما توضیح دهید؟
من معمولاً سعی می کنم هر سال حداقل در یک مسابقه شرکت کنم و در سال 2011 بود که چشمم به فراخوان (سیاره تنها) افتاد و نظر مرا جلب کرد. خلاصه این فراخوان این بود که موضوع مسافرت را در قالب اینفوگرافی برای عموم مردم در کتاب “چگونه یک جامبو جت را فرود آوریم” طراحی کنیم.(اینفو گرافیک یعنی یک سری اطلاعات  را به صورت تصویری ،بیان کنی)

– این ایده چگونه به ذهن شما آمد؟
حدس می زنم که ابتدا صحبتهای من با دوستم، کسی که کتاب “نسل اول” (Generation A) نوشته داگلاس کوپلن را خوانده بود، باعث جرقه ای در فکرم در مورد  طراحی  این موضوع شد.
او بود که صحنه ای از این کتاب را برای من تشریح کرد که پیشکسوتی در پاریس به همراه شخصی در نیوزلند مشغول ساختن “Earth Sandwich” بود این موضوع چشمان من را به دنیای جدیدی از مسافرت جهانی باز کرد. من خود را در نقش یک مسافر می دیدم که فکر می کردم که چه  خوب می شد اگر منبعی از اطلاعات برای مردمی که می خواهند از زندگی فعلیشان فرار کنند وجود داشت که کجا برای رفتن بهتر است، چه چیز از این بهتر که شما بتوانید برای رهایی به دورترین نقطه ممکن سفر کنید.

– شما چگونه ایده های خود را پیاده می کنید؟
من مدت طولانی را صرف تحقیق در مورد شهرها و محبوبیت آنها همینطور آّب و هوا، زبان، فرهنگ و کدهای فرودگاهها کردم و سرانجام تمام این اطلاعات را به صورت خیلی کوتاه و در مقیاس کوچک خلاصه کردم. در ابتدا تصویری اینفوگرافیک را به صورت دوایر در هم آمیخته اتود زدم ولی بعد فکر کردم جهان مثل یک سیستم طراحی شده است و دوباره این تصویر را در آخرین طراحی ام گنجاندم که منتهی به خلق اثر هنری به شکل منحنی های جغرافیایی در نقشه شد.

– راهکار شما برای ازبین بردن موانع برای ایده های خلاق چیست؟
متوجه شدم که مشورت در مورد ایده ها با دوستان وهمکاران بسیار مفید است و اینکه خود را مجبور کنی که ایده هایت را در قالب کلمات بیان کنی و چشمانت را در برابر مشکلات و راه حل آنها باز کنی. همینطور پیشنهاد می کنم که برای مدتی به خودتان استراحت دهید اما کار را به تعویق نیاندازید. استراحت به این معنی که خود را به یک فنجان کافی یا چای دعوت کنید بدون اینکه به کوچکترین کارها فکر کنید و به فکر خود استراحت دهید.